Pärtel Piirimäe- Kas puutin on hull?

Tegemist on ärevate aegadega ja me kõik üritame sensi teha Vene-Ukraina konfliktist, aga mis viib meid tõele lähemale aga mis eksiteele. Inimesed kes on ajalooga tuttavad ajavad tihti taga just konflikti juuri, sest nad on ajaloolased, aga isegi 20. saj perspektiiv ei ole piisavalt et teada ja peaks teadma vähemalt 300-350 aastat. Just selle perspektiiviga tõlgendab Putin oma tegusid. Kas Putin jälgib NLi visiooni või lähevad asjad kaugemale? Putin võrdleb ennast isegi Peter I ja Aleksander Nevskiga. Putin on isegi huvitatud Katariina II ajastust ja oli üks efektiivsem vene juhte. Isegi Soome saab aru, et imperiaalne visioon läheb NLi kaugemale. Vaadates et Aleksander jõudis Pariisi ja Stalin Berliini, siis selline geograafiline ei ole piirides.

See, et Ukraina tasandik on tankidele hea ei päde. Ajalugu on hea tööriist mis võib hõlmata seda konflikti, aga mitte piisavalt. Riigid on juhitud inimeste poolt, see tähendab teadmist rahvusvahelistest suhetest ja isegi psühholoogilist teadmist. 

Kas Putin on hull? Seda on väitnud lääne poliitikud mida väitsid lääne poliitikud, mitte lääne meditsiini teadlased. See oli cope, nad ei osanud ennustada ette sõda. Kuigi sõda oli ettearvatav juba viimase 15. a jooksul. See oli ettekääne oma protsesse aduda ja miks varem oli kunagi Putini suhtes hästi näidata. 

„Me ei taha juhti kes on meditsiiniliselt luludega ja me ei taha teda siia“ See ei ole isiklik sõda ja see on planeeritud sõda, mis on osa pikaajaliselt olev strateegia. Mõni inimene võtab hullumeelseid riske ja vähesed inimesed on nõus seda tegema, nagu ekstreemsport. Selline tegevus rünnata riiki võib olla hullumeelne paljude jaoks, aga selliseid tegevusi on palju. Tegemist on ikkagi mingi insturmentaalse ratsionaalsusega, mõistlikud tasemed ja mõistlikute eesmärkidega. Meie eesmärk on kodaniku heaolu, aga Putini aruks on inimelu ja selle pühadus mandumatu, oleme nõus andma inimelu, et täita mingit kõrgemat eesmärki paratamatu ja vajalik isegi. 

Me näeme läänes, et palju ohvreid on VF poolel, aga tegelikult see täidab eesmärki. Need surmad näitavad, et vaja lahing võita, muidu on sõda mõttetu. Sama on ka sanktsioonidega, see on cost-benefit analysis, läänelik mõtlemine ja agrereeritud kasu. Putin on nõus nende kaotustega ja peaasi, et nad saavad Ukraina tükeldatud. Sanktsioonid ainult takistavad VF sõjamasinat. Igasugune efektiivne kaitse nõuab ründe eeldust. 

Läänes ei ole mõistetud miks Putin lasi ennast mõista nagu hulluks läinud inimene. Teatavad tüüpi strateegiline situatsioonie, see tähendab, et kulu ja tulu analüüs paneb sind agressioonist ja enesekaitsest loovutama. Näiteks, tuumaheidutused nii nagu 2 autot panevad vastassuunas ennast üksteise vastu ja kes pöörab eemale kardab. 

Meil pole põhjust arvata, et Venemaa on nõus hävitama maailma, nemad tahavad ka mustal merel paatidega sõita. Seda on hea ainult teistele pähe määrida, eriti läänele. Lääs oli unustanud oma külma sõja õppetunnid ja astus auku sisse. Putin arvestas et need sanktsioonid on midagi mida saab üle elada, majandussuhteid on võimalik kompenseerida. Putinil on jätkuvalt domineeriv positsioon. Lääs ei taha eskaleerida, see on väljend mida ei tohiks kasutada, Venemaa ainult eskaleerib ja lääs isegi ei oska eskaleerida nii hullult kui Venemaa. Tuumasõja oht on eskaleerimise probleem. Konteksti ratsionaalsusest ei ole võimalik defineerida ja oleks mõislik vaja ressursi õiglaselt paigutada. 

Euroopa rahvas nõuab Ukraina kaitsmist, Saksamaa selgelt isegi läbi gaasitarnetest, aga rahvas on nõus kandma seda raskust ja on tänu oma väärtustele Ukraina poolel. Need väärtused on tulnud läbi emotsioonide ja läbi kultuuri paigaldab ukraina ukraina 

Kas neile probleemidele on lahendus?

Lahendus on ikkagi kõige keerulisem. Steinmeier tunnistas, et ta on valesti käitunud tänu oma suhetele VF majandusega. Ida Euroopa riikidel oli õigus, isegi pärast 2014.a sündmuseid isegi toimusid majanduslikud muudatused. Kiiret lahendust pole, ainus lahendus on reaalne sõjaline kaotus kui kõik panustaks sama palju kui Eesti oleks Ukraina armee suurim maailmas. Tuleb kasutada võimalusi mis annab põhjust, koheselt peaks andma vastu militaarselt. VF suudab pidada väga pikalt positsioonisõda. Putin surub, et Ukraina tükeldatakse ära ja vaherahu on midagi mida müüa venelastele, vajame vaherahu mida ei ole võimalik müüa.

Kui me oletame et VF kaotab oma sõja ja ajaloos räägitakse, et Ukrainas kaotatud hinged on justkui vimm mis võib jääda VF valitsejatele tulevikus.

Peab toimuma totaalne kaotus. Putin ehitab üles oma võitleja ja vabastaja identiteeti. VF kultiveerib mentaliteeti et nad on õiglased vabastajad. Saksamaal tehti seda denatsifitseerimisega, aga NL seda ei tehtud ega ka VFis.

Me ei saa päti loogikale vastu ainult majandusliku argumendiga. 

Kui palju sellest arvamusest võib olla Vene ratsionaalsus lääne mentaliteedi lohutus.

FSB kindral kes vastas Ukraina töötluse eest ja arvatavasti valetas oma tõhususe kohta, selle info järgi ei saanud Putin adekvaatset tagasisidet, see on autoritaarse režiimi probleem. Kas isegi nüüd saab Putin adekvaatset tagasisidet. 

Kas see et ukrainlased elavad Venemaal mõjutab vene sõjapidamist.

Isegi oma sugulased ei usalda ennast.

Mis teha Kaliningradis?

Poola ja Saksamaa jagavad. Euroopas õnneks ei ole nii palju irrelevantismi 

Kas Venemaal on intellektuaalset jõudu mis tooks Muskoviitlike piirid tagasi. 

Kas kollektiivne süütunne on vajalik?

Kõige kummalisem on see, et need kes on vastu tunnevad ka süüd. 

VF ei tee sõda usu ümber, ei saa kuidagi religiooni konfliktiga õigustada.

Vene sõduril on usk sekundaarne. 

Austria külaskäik VF annab neile autoriteeti ja neid veenda on täiesti lootusetu. 

Putin ei suuda mõista Euroopat, kuidas teha koostööd mees mehega tööd mitte maskuliinses maailmas? Venemaa tahab vanade tegijatega ehitada uut Euroopa võimustruktuuri. 

Kuidas võib Prantsusmaa LePeni võit mõjutada konflikti. 

Le Pen on Venemaa suur võimu projekt kui ta võidab võib ta eirata kõiki sanktsioone. 

Kas Trumpi võim oleks sõja ära hoidnud?

See on trumpistide jutupunkt ja demokraadid on lollid VF suhtes. Trumpi ajal ei juhtunud sõda ja nüüd poleks ka juhtunud, see ei ole õige. Putin hoiab jätkuvalt Trumpile pöialt. 

Kui me oleme nii ettearvatavad neile, siis kas VF lihtsalt ainult eskaleerub ja eskaleerub ja ei leia lõppu?

Jah, VF mõistab ainult enda väärtusi kõik väärtused mille nimel sa pole valmis midagi ohverdama siis nad hakkavad ise ennast õõnestama. 

etEesti