Kuidas muutub riikide suurus järgmise 100 aasta kestel 06.09.2022

Terve maailma hõlmav riik umb 4500 kandis

Riikide arv kahaneb, rahva arv kasvab,

Rahvastiku tingarv, sarnane parlanendi erakondade tingarv, tingarv väikestest hõimudest ja suurtest tsivilisatsioonidest on raske ja kohmakas, aga kui võtta tingarv pindala poolest, siis tekivad erinevad jooned, ühe kalle 2 korda suurem kui teise oma. Riigid tekivad seal, kus on inimesi. Egiptusel väike pindala, aga suur osa maailma rahvastikust. 

Kõik jooned kohtuvad aastas 4500. 

Insert graafik

Lähiaja ehk viimase 500 aasta graafik, suurim riik läks väga suureks, briti impeerium langes, Venemaa on siiani väga suur, Hiina on elanike arvu poolest tipus, paari aasta pärast on India tipus. Kui Venemaa peaks tükkideks minema, praegu on Hiina ja Kanada ja USA vähemalt poole väiksemad, Hiina peaks terve siberi üles korjama ja joon liiguks hoopiski ülespoole. Hiina ja India jäävad suurimateks riikides. 100 aasta pärast olev sõltub sellest, mis Venemaaga juhtub. Kui vaadata 5000 aastat, siis on kõik häbematult konservatiivne, samale tasemele jäämine oleks harukordne. Taagepera ennustus on, et kõik ratsionaalsed ennustused osutuvad ebarealistlikuks, võnked, mis toimuvad 100 aasta jooksul, oodake pigem suuremaid võnkeid, selleks, et midagi muutuks, on tugev kalduvus, et peaks tekkima riik, kus on palju suurem osa maailma rahvastikust kui indial ja hiinal. Kokku näiteks India ja Indoneesia, umb 2 miljardi inimesi peale. Graafikul seda tõenäoliselt siiski ei märkaks, Selleks peaksid Hiina ja India liituma üheks riigiks. Mõeldamatud muudatused, pole võimatud. Peale teist maailmasõda, peale brittide ja nõukogude liidu lagunemist, on kõik olnud erakordselt stabiilne. Viimased kolmkümmend aastat on olnud erakordselt head eesti ajaloos. Keskmine ennustus on, et järgmised 30 a pole nii mõnusad kui eelnevad. Taagepera ei muretse selle pärast. Kui löök tuleb, siis meil on teadmine, et see tuleb, aga valus on ikkagi. Kuidas ette valmistuda, materiaalselt taagepera ei soovita maaaluseid varjendeid, pigem vaimne ettevalmistus, et oli hea elu ja läheb tõenäoliselt kehvemaks, millal ja kus mismoodi, ei tea, aga ennustab katastroofi. Mida saab ennustada järgmise 100a kohta, üpriski vähe. 

Enne kirjaoskust sai õppida inimene ainult inimeselt, kui nad tegid midai. See oli tedmiste piir. Kirjaoskus on ülemaailmne teadmiste jagamine, tarkus, mis kaoks inimese surmaga, kestab tänapäeval edasi. Kui meie saame 50 aastat täis, oleme elanud 1 protsendi kogu inimkonna ajaloost, kui vaadata niimodi aja perspektiivi, siis tütre ja vanaema käeraputusi on ainult paarkümmend.Üksteiselt õppida pole väga saanud. Eksperiment on kestnud vaid 5000 aastat, taagepera on sellest olnud olemas 1,9%. Lääneajaloo tunnetus oli vanaaeg kuni 500, keskaeg ja 1500 tuli uusaeg. Oli kultuur egiptuses ja mesotaamias ja siis levis kreekasse, nagu fööniks oleks viinud otse kreekasse ja egiptuses polnud, siis läheb linnuke rooma ja kreekast ei räägita ja siis läheb linnuke keskeuroopasse ja muust ei räägita. Kolme tüüpi impeeriumid, hõimud, riigid jooksuimpeeriumid ehk jalakuller, siis ratsaimpeeriumid vanas pärsias, nüüd viimased 200 aastat on inseneriimpeeriumid, kus on rong ja auto ja lennukid, kes järsult tõstsid suhtlemiskiirust. Ümber mõtelda ajaloo jaotus nende kolme vahel, klapib ka aasia ajalooga ja rahvaarvu kasvuga. Liikumine üles inimkonna esimese plahvatuseni, siis kui hobused. Teine plahvatus oli kui tekkisid rongid. Nüüd on plahvatus kiiresti seisma jäänud. Hiina dünastsiad sobivad samamoodi siia alla. 

Küsimused

Saskia 4605 maailma impeerium, impeeriumid ei ole stabiilsed, kas siis me näeme stabiilset maailma impeeriumi, või tekib see lihtsalt korraks

Kui sul on nii pikalt andmestikku, siis võiks osata ette näha, praegu tundub hegemooniline suurriik, mis võiks vallutada terve maailma, kuid tekib küsimus, milleks. Võrdlus natoga, usa nõudmised jäävad peale, kuigi kõik justkui võrdsed. Kes määrab juhid jne

Solveigilt, kuidas on tuumareelvade olemasolu erinevatel suurrikidel aidaud kaasa suurriikide laienemisele

Selleks on veel liiga vara hinnangut anda. Vb minnakse nüüd täpsemate tuumarelvade juurde niiet tuuma talve vast ei tule. Väike nali kliimasoojenemise kohta, kuidas võiks tuumatalv tulla. Räägib kliimasoojenemisest, et see võib muuta ennast süvendavaks, siberist tulev metaan. Antatktika jää peegeldab päikest tagasi, vesi ja maa imevad seda rohkem niiet läheb veel soojemaks. On võimalik et 100a pärast oleme soojuse poolest väga halvas olukorras. Kui vaatame tehisintellekti arengut, tekib küsimus, millal tehisintellekt arvab, et inimesed on ülearused ja on lihtsam teha koloonia marsile. Me oleme tulevikku väga kiiresti kiirendanud ja asume imelikes olukordades, selle kõrval on tuumaplahvatus ainult väike allmärkus.

Sten, praeguste trendide alusel, milline võiks olla etniline ja kultuuriline profiil maailmariigil. 

Praegu on euroopa muutunud ingliskeelseks viimase 30 a jooksul, kuigi usa pole maid hõivanud. Rahvusvaheline suhtluskeel on inglise keel ja ka omavahel viimasel ajal, ka näiteks eesti laste seas. Nii nagu prantslased ja teised kuningakojad asvasid 400 a eest, et just nende keelest saab maailmakeel. Kuid see ie pruugi nii jääda. Vaadates suurte riikide keeli, sumeri keel kadus ära, sest seda ei kõlvanud argikeeles kõneleda. Egiptuse keel pidas rohkem vastu, kuid kasud üldtarvituses 600a eest. Hiina keel, mandariini keel, on vb tuletatav vanast 3000a tagasi keelest. Riigid on tulnud ja läinud, tähtsad keeled samuti. Praegu in inglise keel peatamatu, aga tegelikult on kõik peatavad

Kas ja kuidas sotsiaalsed trendid tekitavad riikide teket. Nt inimeste kasvanud mugavus soodustaks imperiaalsete riikide teket

5000 a eest olid inimesed verised, vaaraod olid tampiste üle uhked. Praegused diktaatorid häbenevad genotsiide ja ei kiitle nendega. Liha söömine tegi inimese vägivaldsemaks, simpansid on hakanud sõdu pidama, kui hõimud lagunevad, kasutavad õudseid tapmisviise. Aga nüüd on inimeste seas toimunud rahunemine. Miks ei saaks minna hõimud demokraatiasse, sest ühemehe võim on lihtsam, demokraatia on raske. Kui kõige verisemad said tippu, peaks olema valik suurema jõhkruse vastu, kuid jõhkrad mehed ei tahtnud lapsi saada sama jõhkrate naustega, vaid nõudsid alluvust. Nad hakkasid levitama maheduse geen, mitte vägivaldseid geene. Iga vähimgi süüdegu oli varem käsi või pea maha. Käituti vägivaldselt, kuid nüüd on karistused vähem vägivaldsed, aga kuritegevus pole kasvanud. Aafrika on liikunud sinna, kus euroopa oli 30a eest, mis ei tähenda et ei võiks tulla tagasilöök (venemaa ja hiina tõttu). 

Kuidas tekkis vägivallast demokraatia

Miks tekkis demokraatia 2500 aasta eest mitmetes kohtades, kuigi ega tänapäeva demokraatia on ka väga erinev euroopa demokraatiast. Pigem sarnane 20a taguse lõuna-aafrikada. Demokraatia tekkis mitmes kohas ümber vahemere, kuid ratsaimpeerimuid ratsutasid neist üle. Mingi põgenike punt venetsiaas lõi merevõimu üle terve vahemere. Praegu on näiteks demokraatia uuesti taandumas. Ennustada ei saa, mis saab. Praegune suhtlemistehnoloogia mängib suurt rolli. USA presidendisüsteemi püsimine on ime. VB jõuavad nõrgad kohad nüüd ka usa-le kätte, sots.meedia süvendab seda. Räägitakse ainult kajakambris. USAs võib puhkeda peale järgmisi presidendi valimisi konflikt, sest suhtlus eri tiibade vahel on kadunud.

USAs on olukord pinev, impeeriumid läbuvad samme, saavutavad tipu ja on kodusõda, valuuta kaob maailmaturult, oli holland, siis britid ja nüüd on usa. Kodusõda võib olla see, mis viib impeeriumi lõppu . kas usal õnnestub seda tsükklit peatada

Tsüklite osas on taagepera kriitiline. Rooma kadus aga büstants püsis, minnes väiksemaks ja väiksemaks, mitte lihtsalt kadudes. Keskmine on olemas, kuid millegi juhtumine pole kindel. 

Saskia, kuidas märgata tabelilt suuri ajaloolisis sündmusi

Riikide pindala, on põhiliselt Venemaa kasvamine, pidevalt tõusnud, mõnikord hispaania koloonaite asi ja üks tipp on briti impeeriumi langemine ja nsvl tõus ja langemine

Elanike arvu juures on hiina impeeriumite tõusmine ja langemine, han jõudis nii kaugele et pks kolmandik rahvastikust oli seal.

Suurem osa kirjatud ajaloost oleme olukorras, kus rahvaarv on kasvanud, nüüd umb 50a pärast peaks see seisma jääma, kas see omab suuremat mõju maailma üldises toimimises.

Maailma rahvaarvu kasvu oleme järginud miljon aastat, oli suht ühtlane kasv kuni läks kiiremaks ja kiiremaks, siis 100a juures tuli järsk seisak ja aastal 400 algas sama asi peale. Ja määratu kasv viimased 1600 aastat- kvaasi hüperboolne mudel. Riigid kasvavd kui takistusi pole ekspodentsiaalselt. Kuid see jõuab kunagi lõpmatusse, mis peaks olema juba praegu, parim sobing oli 1980, aga vahele tuli tehnoloogia kasvu, mis tõi kaasa rahvaarvu kasvu. Nüüd tuleb peale maailma piir, rahvas sureb nälga. Nüüd on parim hinnang lõpeb 11 miljardi hinnang, mis on ka üro hinnang. Taagepera mudel ei näita uut langust, sest pole sisse ehitatud, sest teeb asja jõle keeruliseks, 2008, tuli kõige rohkem miljoneid juurde, nüüd on see kahanemas. 

etEesti